Rusya’dan yeni Hava ve Füze Savunma Sistemi 98R6E ABAKAN

Hazırlayan: Recon Talk – Sorular için: Twitter @notmanch_u


Rus Almaz-Antey firmasının ihracat pazarını hedefleyerek geliştirdiği yeni hava ve füze savunma sistemi 98R6E ABAKAN, ARMY-2020 fuarında tanıtıldı. ABAKAN standalone kullanımdan ziyade mevcut S-350E ve S-400 sistemlerinin özellikle balistik füze önleme (BMD) kabiliyetlerini güçlendirmek maksadıyla add-on yani mevcut sisteme sonradan entegrasyon odaklı geliştirilmiş bir ürün olarak piyasaya sunuluyor.

abakan2

Antey-2500/4000 sisteminin <380km menzilli yeni 9M82MDE mühimmatını, BAZ 10×10 (BAZ-69096) şasesiyle buluşturan 51P6E2 TEL aracında tıpkı Antey-2500 sisteminin 9A83 TELAR aracında bulunduğu gibi bir mid-course yönlendirme radar anteni* bulunuyor. ABAKAN balistik füzelerin yanı sıra diğer uçar unsurlara karşı da kullanılabiliyor. Ancak sistemin beraberinde spesifik bir radar ekipmanı sunulmuş değil, dolayısıyla genel performansı konusunda yorum yapmak oldukça zor.

Yorum

ABAKAN sistemi batarya düzeyinde bir çözüm olarak sunulduğundan sistemin beraberinde tıpkı S-400’ün 91N6E radarı gibi filo düzeyinde muharebe yönetim, tespit ve tarama radarı sunulmuyor. Angajman radarı konusunda da bir muğlaklık söz konusu. Sistemin tanıtım görselinde gösterilen radar ise S-500‘ün kalibrasyon testlerinde görüntülenen ve adı henüz belirsiz olan bir radara benziyor ki bu sistem fuarda da bulunmuyordu. Pazarlanırken ABAKAN‘ın sunduğu şeyler; mevcut S-350E (mühimmatı 9M96E2) ile S-400 (mühimmatları 48N6E3, 40N6) sistemlerinin görece zayıf olan balistik füze önleme kapasitelerini, S-300V4/M sisteminin yeni 9M82MDE mühimmatı ile destekleyerek, mevcut sistemlerin BMD kabiliyetlerini -iddiaya göre- <4000km menzilli balistik füzelere yani IRBM önleme noktasına kadar yükseltebileceği ve dahası SRBM ile MRBM tipi balistik füze salvolarına karşı mevcut sistemlerin performanslarının artacağı iddiasıdır. Ayrıca buradan; “S-350E ve S-400 sistemlerinin BMD performanslarının yetersizliği bir bakıma geliştirici firma tarafından da kategorik olarak kabul edilmiş ve bu durum yeni bir fırsata dönüştürülmüş” şeklinde birazcık da iddialı bir çıkarım yapmak da mümkün.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Yeni tanıtılan 51P6E2 TELAR aracı ile S-500’ün beraber tanıtılan 77P6 TEL aracı aslında pratikte aynı araçlar olup her ikiside aynı; 9M82MDE mühimmatını taşımaktalar. Yine S-500 ile beraber tanıtılan ve adı henüz tam bilinmeyen muhtemel batarya destek radarı da ürün görselinde yer almakta. Bu iki durum ele alındığında; S-400 ile ABAKAN sistemleri entegre edildikleri takdirde S-500‘ün sahip olması planlanan bazı bileşenlerini pratikte bir araya getirecekleri söylenebilir. Tabii S-500‘de 40N6 ve 9M82MDE mühimmatlarının yanı sıra 14Ts042 sisteminin ve de çok daha kapsamlı bir radar paketinin de bulunması hedefleniyor. Şu an için henüz gerekli şartlar sağlanamadığından S-500 henüz materyalize olmuş değil.

Bu neden önemli, 9M82MDE zaten Antey-4000 (S-300V4/M) ile de sunuluyor?” sorusuna şöyle yanıt verilebilir. S-300V4/M sistem ailesi ile S-350E ve S-400 sistem aileleri oldukça farklılar ve Rus Silahlı Kuvvetlerindeki operatörleri de farklı. Dolayısıyla add-on prensibiyle batarya düzeyinde sunulan bir ürünün ihracat pazarında başarı yakalama olasılığı olduğu gibi aynı çözümün, firmanın birincil müşterisi olan Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri tarafından da tercih edilebileceği söylenebilir. Her ne kadar S-300V4/M bir düzeyde BMD kapasitesine sahip olsa da Rusya’da BMD görevi Hava-Uzay Kuvvetlerine düşüyor.

ABAKAN ve benzeri çözümler sayesinde S-400’ün ihracat başarısı artış gösterebilir fakat ne var ki potansiyel müşterilerin bu ikiliyi destekleyecek donanımda ve yeterlilikte radar altyapısını da yine Rusya’dan tedarik etmeleri gerekiyor. Böylece alışveriş listesi giderek kabarıyor. Gerek Pakistan’ın bu kriterlere uygun sınıftaki nükleer başlıklı balistik füzeleri nedeniyle gerekse aylardır Çin ile yaşadıkları sınır gerilimleri nedeniyle Hindistan, aranan müşteri profiline oldukça uygun bir aday olarak öne çıkıyor. Türkiye’nin ardından S-400’ün dördüncü kullanıcısı olmaya hazırlanan ülkenin THAAD gibi külfetli bir çözüm yerine böylesi -varsayımsal olarak- ekonomik bir çözüme yönelmesi daha olası görünüyor.


Kısaltmalar Dizini

  • BMD: Balistik Füze Savunma
  • TEL: Taşıyıcı Dikey Füze Lançeri
  • TELAR: Taşıyıcı Dikey Füze Lançeri ve Radarı
  • SRBM: Kısa Menzilli Balistik Füze
  • MRBM: Orta Menzilli Balistik Füze

Görsel Kaynaklar

  1. https://missiles2go.ru/2020/08/25/51p6e2/
  2. https://saidpvo.livejournal.com/978578.html

Görsellerin alt bölümlerinde ilgili kaynaklar belirtilmiştir…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s